Hakkımızda | Site Haritası | İletişim
 
Kağıtlama
 
Kağıtlama
Kağıtlama işlemine her zaman “ışık” tarafından, yani pencereden başlanır. Yapıştırılacak ilk kağıt şeridinin su terazisi veya şakul ile şakulü alınır ve böylece kağıtların paralel seyretmesi sağlanır. Kağıt şeridinin üst tarafında tavana doğru biraz boşluk bırakılmalı ve böylece yükseklik farklarının giderilebilmesi sağlanmalıdır. Doğal yosundan üretilmiş bir sünger ile kağıt orta tarafında başlanarak aşağı ve yukarı doğru silinmeli ve böylece kabarcık kalması önlenmelidir. Gerekirse dikiş alanlarına önceden tutkal sürülmelidir. Tutkal artıkları nemli bir bezle veya süngerle alınmalıdır ancak kesinlikle ovulmamalı veya boydan boya silinmemelidir. Kuruma işlemi sırasında aşırı ısıtma veya cereyandan kaçınılmalıdır, aksi takdirde dikiş yerleri patlayabilir.

Duvar kağıtlarının desenleri üst üste tutturulur. Dikiş yerini açmak için koni biçiminde veya üzerine lastik takılmış bir dikiş rulo kullanılır. Ancak kabartmalı duvar kağıtlarında dikiş rulosu kullanılmamalıdır. Çünkü aksi takdirde, kabartma yerleri zarar görebilir. Bunun için yumuşak bir bez ile dikiş kısımları dikkatlice bastırılmalıdır.

Duvar kağıdının üst yüzeyine çıkan tutkallar derhal ve iz kalmayacak biçimde nemli bir süngerle alınmalı ve üzerinden kuru bir bezle geçilmelidir. Tutkal uzun süre bekledikten sonra alınacak olursa duvar kağıdının yüzeyinde renk bozuklukları görülebilir. Ayrıca alınmayan tutkal artıkları yan taraftan bakıldığında görülebilen parlamalar bırakabilir.
 
 
Köşeler, Kapılar, Pencere aralıkları,
Köşeler

Köşelere köşeleri aşacak biçimde uzun kağıt şeritleri kullanılmamalıdır. Kağıdın öte tarafa taşan kısmı ancak 0.5 cm civarında olmalıdır. Kalan kağıdın yeni duvarda yeniden şakulü alınmalı ve deseni tutturulmalıdır. Gerekirse köşeye yeniden dispersiyon tutkalı sürülmesi ve böylece duvar kağıdının daha iyi yapışması sağlanmalıdır.

Kapılar

Kapılar da prensip olarak tek taraftan kaplanır, asla iki taraftan değil. Yapıştırılacak kağıt, kapı pervazı düzeyinde pervazın üst köşesinden ayrılır, ancak desenin buna izin vermesi gerekir. Kapı pervazının yatay dış kenarı boyunca kağıt bastırılır ve arta kalan kısım kesilir. Gerekirse desene uygun şerit ikinci bir kesitle hazırlanır. Kapının üst taraftan arta kalan kısmının yerine oturması sağlanır ve gene aynı şekilde fazlası alınır.

Pencere aralıkları

Şakulü alınan duvar kağıdı pencerenin bir tarafına oturtulur. Böylece artan tarafın pencere pervazına kadar köşeyi aşması sağlanır. Daha sonra kağıt pencerenin pervazı ve pencerenin üst tarafından kesilir, böylece artan kağıt parçasının boşluğu kapaması sağlanır. Pencere çerçevesi ve pervazında artan kağıt parçalarının fazlası alınır. Daha sonra pencerenin altı ve üstü kağıt kaplanır, pencerenin karşı tarafı için de aynı işlem yapılır. Desen tutması gereken kağıtlarda desenin seyrine de dikkat edilmelidir.
 
 
Radyatörler, Priz ve Şalterler, Tavan, Bordürler
Radyatörler

Tavsiye edilen şey radyatörün arkasının her taraftan 10-20 cm civarında duvar kağıdı ile kaplanmasıdır.

Priz ve Şalterler

Priz ve şalterlerde işlem yapmaya başlamadan önce mutlaka elektriğin sigorta kutusundan kesilmesi gerekmektedir. Her ihtimale karşı izolasyonlu bir tornavida veya daha iyisi kontrol kalemi kullanılmalıdır. Kontrol kalemi ile elektriğin gerçekten kapanıp devre dışı kalıp kalmadığı kontrol edilebilir. Öncelikle priz ve şalterlerin anahtarları çıkartılır ve böylece kağıdın bu anahtarların altına geçmesi sağlanır. Prizlerde topraklama bağlantıları elle duvar kağıdına tutturulur. Işık düğmelerinde ise duvar kağıdı çaprazlama kesilir. Tutkal kuruduktan sonra ise maket bıçağı ile priz veya anahtarı kapatan parçalar alınır ve anahtar açığa çıkartılır. Bu anlamda serbest kalan alanın metal çerçeveden büyük olmaması ve böylece kaplamanın kesiti tamamen kapamaması sağlanmalıdır. Daha sonra anahtar ve prizler yeniden yerine takılır.

Tavan

İşaretleme yapıldıktan sonra(bunun için bir ip kullanılması önerilir) ilk kağıt şerit ışıktan, yani pencereden başlayarak kaplanır. Tavan kaplaması iki kişi ile yapılırsa çok kolay yapılır. Biri kağıdı yerine yerleştirip bastırırken diğer kişi de kalan kağıdın katlı olan kısmını bir süpürge ile yukarı kaldırır.

Bordürler

Bordürlerin yapıştırılması işleminde iki yöntem vardır: düz duvar kağıtlarında bordürün yeri önceden işaretlenir ve kağıdın üstüne yapıştırılır. Bordürün arka tarafı sünger ve su ile hafifçe nemlendirilmelidir. Bordürü yapıştırmaya yarayan tutkal sürülür ve 2-5 dakika beklendikten sonra yerine yapıştırılır. Çok detaylı desenleri bulunan duvar kağıtlarında bordürü önce duvara yapıştırmak ve daha sonra kağıdı yukarıdan aşağı doğru yapıştırmak doğrudur. Bağlantıların temiz olması için de artan kısımlar maket bıçağı ile alınabilir, bunun için bir kesme cetveli kullanabilirsiniz.
 
 
Elyaf Duvar Kağıtlarında Kaplama Tekniği
Rasch elyaf duvar kağıtlarının işlenmesi çok kolay ve hızlıdır. Bunun için markalı özel tutkal kullanılması önerilir. Tutkal iyice karıştırılır ve yeterince şişmesi beklenir. Duvar kağıdının tutkallanması ve yeniden sarılması ile yumuşama için bekleme süresi gibi adımlara gerek kalmaz. Tutkal, özel bir tutkal rulosu ile doğrudan duvara ve yeterli olacak biçimde sürülür. Daha sonra kuru ve kesimi yapılmış duvar kağıdı şeridi duvar veya tavandaki tutkalın üzerine oturtulur. elyaf duvar kağıtlarında büzüşme veya gevşeme olmaz. Daha sonra köşe, bağlantı ve radyatör vs gibi özel yerler için genel olarak açıklanan işlemler yapılır.

Elyaf duvar kağıtlarını tutkal cihazı ile de yapıştırabilirsiniz. Bunun için her seferinde tek bir şeridin cihazdan geçirilmesi ve derhal yapıştırılması gerekir.
Üzeri Boyanabilen Elyaf Duvar Kağıtlarının Kaplanmasıyla İlgili Özellikler (Wallton Serisi)
Üzeri boyanabilen duvar kağıtlarının üzerine boya, cila veya benzer yaratıcı tekniklerle uygulamalr yaparak yeni tasarımlar elde edebilirsiniz. Bu tip duvar kağıtları ile çalışırken şu özellikleri göz önünde bulundurmak gerekir:

Kaplama işlemi sırasında tutkalın taşması önlenmeli ve taşan tutkal derhal silinmelidir.Aksi takdirde emicilikte farklılık ve boya sonrasında renk değişimi görülebilir. Tutkal kurur ve bu noktada duvar kağıdının boyayı yemesini önler.

Yumuşatıcıya karşı dayanıklı bir dispersiyon boyası seçilmelidir, aksi takdirde duvar kağıdı ile boya arasında etkileşim, yapışma etkisi görülebilir.

Sürülen boyanın kısa saçlı bir rulo ile eşit biçimde yayılması ve nemli kağıda nemli olarak sürülmesi gerekir. Bu noktada boya malzemesinin dayanıklılığının gereği gibi ayarlanması gereklidir. Duruma göre ikinci bir kez boya sürülmesi gerekebilir.

Duvarda kumaş, örgü veya doğal unsurlara bağlı olarak görülen dalgalanmalar aslında bilinçli olarak tercih edilmiştir ve duvardaki resmin karakterini belirgin hale getirirler.

Bilinçli olarak tercih edilen bu efektleri bir veya birden fazla kez boya vurarak gideremezsiniz. Özellikle de tavandaki uygulamalarda özel ışık koşullarına bağlı olarak çapraz-boyama yöntemine başvurulması gerekebilir.
 
Erol Parke lamine,laminat parke,Rasch duvar kağıdı ve dekorasyon NEVŞEHİR.
 
ÇAMSAN PARKELAM Laminat Parke NEVŞEHİR Ana Bayii
 
MOON LOC Laminat Parke NEVŞEHİR Ana Bayii
 
RASCH DUVAR KAĞIDI NEVŞEHİR BAYİİ
 
Erol Parke | Sayfanızı Da Tanıtın
Bu Sayfayı Paylaş:
 
Yeni Mah. NevYap 3. Blok No: 17/C
Altınöz Otel Yanı Nevşehir Turkey
TELEFON: 0384 213 84 88
GSM: 0532 482 20 77 - 0542 350 39 49 - 0535 854 41 21
FAKS: 0384 212 16 50
E-MAİL: info@erolparke.com.tr - erolparke@hotmail.com
URL: http://www.erolparke.com.tr