Hakkımızda | Site Haritası | İletişim
 
Dekorasyon Fikirleri
 
Eğer zemin kaplaması kötü durumdaysa odanın bütün havası mahvolabilir. Bunun tersi bir şekilde iyiyse de, inanılmaz bir etkiyle güzelleşebilir. Seçeneklerin çokluğundan gerçek anlamda çarpıcı etkiyi yaratacak zemin kaplamasını seçmek hüner gerektirir. Tabii ki çoğu kararınız kişisel zevklerinize göre olacaktır ama bazı odalar ve evin bölümleri için ideal denilebilecek zemin kaplama seçimleri vardır.
 
Mutfak
Günlük yaşam trafiğinin yoğun olduğu mutfak alanında tüm zemin seramik fayans (renkli olabilir) kullanmak en uygun seçimdir. Ticari değeri yüksek olduğundan, seramik fayans son derece dayanıklı bir zemin kaplama malzemesidir. Rahatlıkla silinip temizlenebilmesi yönünden de avantaj sağlayan seramik zemin uzun ömürlüdür.
 
Montajı harcamanızı yükseltebilir bazı fayansların uygulamasını kendi kendinize yapma olasılığınız vardır. Daha yumuşak ve sıcak görünüm için mutfak zemininizde laminat parke de kullanabilirsiniz. Hem ahşap hem de fayans görünümünü bir arada elde edebilirsiniz. Mutfak zemini seçiminde en önemli unsur, temizlik açısından elverişli, güvenlik ve dayanıklılık adına da kaygan olmayan yüzeylerin tercih edilmesidir.
 
Yemek odası
Yemek odasının zemini çok yıpranmayan bir bölge de olsa, lekeler önemli sorunlar yaratabilir. Sert ahşap zemin kaplama bu oda için idealdir. Örneğin, tik ağacından yapılmış parke zemin, yemek odanıza egzotik bir hava katabilir. Eğer halıyla kaplamayı düşünüyorsanız polipropilen malzemeli ve lekeyi çok içine çekmeyecek halılar tercih edilmelidir.
 
Banyo
oSeramik fayans bu bölüm için de en uygun zemin kaplamasıdır. Eğer daha sıcak ve yumuşak bir görünüm düşünülüyorsa ahşap görünümlü vinil çeşitleri kullanılabilir. Duş veya küvetin bulunduğu banyolarda laminat parke tercih edilmemelidir.
 
Rutubetin yüksek seviyede olabileceği banyo zemininde su ve ahşabın birlikte kullanılmaması gereken iki malzeme olduğunu hatırlatmak isteriz. Ancak ahşap görünümünde ısrar edenler için yeni bir ürün olan lifli zeminler alternatif yaratabilir.
 
Fiber kaplama olarak tarif edilen bu zeminle geleneksel vinilden kalın ama daha yumuşak bir hava elde edilebilir. Ahşap görünümlü desenleri seçebileceğiniz seramik fayanslar da mevcuttur tabii. Banyonuz için ideal olanı, su geçirmeyen, yıkanabilir, kaygan olmayan zemin kaplamadır.
 
Kapalı Veranda/Balkon
Bu odanın sıcaklık derecesine göre birkaç farklı zemin seçeneği uygun olabilir. Bazı malzemeler ısı seviyesi kontrolü ihtiyacı gösterirler. Eğer bu oda çok ısınmıyorsa, seramik fayans kullanılabilir. Halı veya kilim kaplama idealdir. Piyasada çok şık desen ve tasarımlı, iç ve dış kaplamada kullanabileceğiniz halı modellerini bulmanın artık bir lüks olmadığını hatırlatmak isteriz.
 
Yatak odası
Evlerde desenli halılar kullanmak yeniden moda oldu. Özellikle yatak odasında pelüş halı kaplama idealdir. Sık dekor değişikliği için doğal tonların tercih edilmesi gereklidir.
 
Oturma odası
Brezilya kiraz ağacı gibi sert ahşap parke kaplama satışları son yıllarda artmaya devam etmektedir. Bu tipte bir zemin kaplama egzotik havayla oturma odanızı güzelleştirebilir. Bambu zemin kaplama da mantar zemin kadar çevreci bir seçenektir ve sert ahşabın popüler alternatifleri olarak kullanılabilir.
 
Bodrum
Zemin kat veya daha aşağısı olarak tarif edebileceğimiz bodrum odası için rutubete en uygun zemin kaplama düşünülmelidir. Beton zeminli ve nem eğilimli bir bodrumu halıyla kaplamak istiyorsanız, özellikle tavsiye edilen çeşitteki kauçuk kaplamayı öncelikle kullanmalısınız.
 
Sık kullanılan odalar
Yaşam trafiğinin yoğun olması, sürekli bir akımla kir ve nemi giriş koridorlarına, merdivenlere taşıyacak ve lekeler daha görünür olacaktır. Bu yüzden bu bölgelerde sağlam zemin kaplama tercih edilmelidir. Canlı bir görünüm veren ahşap parke veya seramik fayans kullanılmalıdır. Laminat kaplamayla kaymayan dekoratif halıları bir arada kullanmak da diğer bir seçenek olabilir.
 
Ayrıca dokuması yüksek seviyeli ve kabarık tüylü eski tarz halılar yoğun trafikli bölgeler için uygundur. Böylece yumuşak, peluş görünümünün yanı sıra çok dayanıklı bir seçeneğiniz olur. Son olarak da, polyester üzerine naylon olan zeminlere mutlaka halı kaplama uygulamanızı tavsiye ederiz.
Kaynak (ev döşe.com)
Duvar renkleri zemin hareketleri renk oyunları
Yeni sezonda döşemeliklerde parlak kumaşlara dönüş dikkate çekiyor. Perde ve döşemeliklerde parlak dokular, döşemelikte özellikle parlak kadifeler tercih ediliyor. İpek üzeri brodeler, altın veya gümüş ipliği kullanılarak zenginleştirilmiş. Tüllerde değişik ipliklerin beraber dokunması ile farklı dokular elde edilmiş, devore (desenlerin mum ile kaplanmasından sonra asit ile yakılması) tekniği ile desen verilmiş.
 
Kabartılı dokulu kumaşların ön planda olduğu sezonda ipek veya tül gibi ince kumaşların üzerine kalın ve büyük brodelerin işlenerek altın veya gümüş baskılarla tamamlandığı görülüyor. İpeklerin ve tüllerin üzerine brode ile beraber çeşitli boncuklar işlenerek değişik havalar yaratılmış.
 
Kraliyet ve asalet sembolleri kumaş ve duvar kaplamalarında çok sıklıkla kullanılıyor, hatta eski kral, soylu ve padişahların kıyafetleri, perde ve döşemelik kumaşlarına benzer kumaşlar dikkat çekiyor. Duvar kaplamalarında da parlak dokular öne çıkıyor. Çoğunlukla ipek, keten, nonwoven ve mica dediğimiz taş dokulu duvar kaplamaları görülüyor.
 
Omexco firmasının Duke katalogu değişik bir duvar dokuması klasik ile moderni bir arada sunuyor, çok değişik bir doku ve tarz. Omexco\'nun bir başka duvar kaplaması ise şönil, duvarda kadife etkisi veriyor. Arte firmasının yeni piyasaya sunduğu büzgü ipek üzerine kadife ile damask çalışması alışılagelmiş duvar kaplamalarının çok üzerinde bir tasarım olarak öne çıkıyor.
 
Arte firmasının bir diğer ürünü ise nonwoven üzerine doku verilerek yapılmış bir klasik kaplama. Arte nin yeni kataloğu Zenobia çok değişik metal baskılar olan ve dokuları hissedilebilen bir kaplama. Bu sezon petrol mavisi, vizon ve toprak renkleri, pembe, fıstık yeşili, fuşya ve sarı tarçın renkleri revaçta olacak.
 
Erol Parke lamine,laminant parke,Rasch duvar kağıdı ve dekorasyon NEVŞEHİR.
 
 
ÇAMSAN PARKELAM Laminant Parke NEVŞEHİR Ana Bayii
 
 
MOON LOC Laminant Parke NEVŞEHİR Ana Bayii
 
 
RASCH DUVAR KAĞIDI NEVŞEHİR BAYİİ
 
Erol Parke | Sayfanızı Da Tanıtın
Bu Sayfayı Paylaş:
 
Yeni Mah. NevYap 3. Blok No: 17/C
Altınöz Otel Yanı Nevşehir Turkey
TELEFON: 0384 213 84 88
GSM: 0532 482 20 77 - 0542 350 39 49 - 0535 854 41 21
FAKS: 0384 212 16 50
E-MAİL: info@erolparke.com.tr - erolparke@hotmail.com
URL: http://www.erolparke.com.tr